Lebanon County Republican Committee

Officers
Chairman: Casey Long
Vice Chair: Betty Eiceman
Secretary: John D. Miller III
Treasurer: Matt Shirk

District 1
Third Ward:
Fifth Ward East: Ian Firestine, Robert Firestine, Lindsay Firestine
Fifth Ward Middle: Joseph Miller
Fifth Ward West: Marion Bleistine, Dorothy E. Keller, Donna Meade
Sixth Ward: Shawn Woodhouse
Seventh Ward: Richard Bleistine, David B. McWilliams, Tannon Miller
Ninth Ward: Gwen L. Boyer, Jon Shuey, Paul H. Sweinhart
Tenth Ward: Bonnie Bleistine, Richard Bleistine, William P. Eckenroth

District 2
First Ward East: Michael A. Wolfe, Edward W. Lynch, Eric Sevco
First Ward Middle: Daniel Bost, Michael J. Kuhn, Chris Miller
First Ward West: Scott M. Barry, Thomas Cahill, Betty J. Eiceman
Second Ward East: Lonnie M. Long, Melissa A. Long, Robert P. Hoffman
Second Ward West: Peter Ehrgood, W. Lawrence Hess, Philip L. Martin
Fourth Ward: Anthony M. Magaro, Gregory T. Swoyer
Eighth Ward: Lisa M. Arnold, David Eiceman , Pier Hess Graf
West Lebanon: Paul Matters, Phylis Dryden

District 3
Palmyra Boro East: Joshua J. Brinser, Carissa Mellinger, Kate E.B. Witt
Palmyra Boro North: Gerald Keller, Barb Keller, Jane Quairoli
Palmyra Boro West: Brian Craig, Shane Gingrich
North Londonderry East: Patricia Braden, Dawn Brown, Casey Long
North Londonderry North: Dana Rae Brouillette, Liberty Brouillette, Matt Brouillette
North Londonderry West: Stephanie Grumbein , Karen Ludwig ,
South Londonderry Middle: Dawn Blauch, Kermit Bell, Barb Smith
South Londonderry Lawn: Diana Lynn Orley, Pat Kline, Paul Schmidt

District 4
Cleona Boro: Larry P. Minnich, Michael David Mumma, Michelle Whitman
Annville Twp. East: Tucker R. Hull, John W. Pellow, Kandice Kerwin Hull
Annville Twp West: Russ Diamond, Beth McCormack, Patricia B. Vincent
North Annville Twp.: Charles Greenawalt, Esther Greenawalt, Shelia Long
South Annville: Elizabeth Judd, William Dougherty, Harry L. Fies

District 5
Myerstown Boro North: Tom Hetrick, Corey Leedom, Brian Ziegler
Myerstown Boro South: Hunter Bailey, Damian Fisher,
Jack Hamlett
Richland Boro: Cameron Strause, Jay L. Wenger
Heidelberg Twp. Kleinfeltersville: Thomas J. Ferrari, Shawn Gerhardt-Kreiser, Lynnette Fox
Heidelberg Twp. Schaefferstown: Constantinos Scaros, Andrew Winters, Christopher Barry
Jackson Twp. East: Thomas B Morrissey, Joya Morrissey, Angela Shirk
Jackson Twp. West: Donna J. Lutz, Tom Houtz, Ray Ondrusek
Millcreek Twp: Lori M. Landis, Steven Landis, Christine A. Zimmerman

District 6
Jonestown: Justin “Gus” Shuey, Donnette Quairoli, Joseph Quairoli
Bethel Twp. Fredericksburg: Jason Eisenhauer, Kenneth Rhoads, Sally Thompson
Bethel Twp. Mt. Zion: Daniel H. Derr, Russell Wolfe, Jr.
East Hanover: Kyle Sidle, Jan Griffe, Russell S. Wolfe
Swatara North: Serena S. Donmoyer, Todd D. Donmoyer, Zachary Donmoyer
Swatara South: Jennifer Albright, Christi Gensler, Pat Gahres
Union Twp. Green Point: Keri DeMichiel, Shane Felty, Sallie A. Neuin
Union Twp. Lickdale: Nicole Sidle

District 7
Cornwall North: Mark Thomas, Susan Zug, Josh Brown
Mt. Gretna Boro: Scott Shea, Steve Gibble
North Cornwall North: Edward W. Dannels, Michael Wahmann, Robert Phillips
North Cornwall South: Michael Deleo, Anthony Miller , Matt Shirk
West Cornwall Twp.: Alex Gamble, Catherine E. Palermo, Jeffery D. Steckbeck

District 8
North Lebanon East: David J. Arnold, Dale Coleman, Ardy Snook,Sr.
North Lebanon Middle: Dick Miller, Robert Mettley, Dawn Resanovich
North Lebanon West: Bob Hoch, Michael S Long, Steven Michael Wolfe
South Lebanon North: Benjamin Baker, Jeffrey C. Marley, Jim Schaeffer
South Lebanon South: Alicia Arnold, Ian M. Ehrgood, Joel W. Zug
South Lebanon West: Maureen D. Gallo, Tina Litz, Jackie Cluck

Executive Committee

Chair: Casey Long
Vice Chair: Betty Eiceman
Secretary: John D. Miller III
Treasurer: Matt Shirk

State Committee Members: Dawn Resanovich, Dave Arnold, Robert J Phillips, Nicole Sidle

District 1 Leaders: Tannon Miller
District 2 Leaders: Lisa M Arnold, Adam Kuhn
District 3 Leaders: Bill Bova, Brian Craig
District 4 Leaders: Charles Greenawalt, Bill Dougherty
District 5 Leaders: Donna Lutz, Thomas B. Morrissey, Jr.
District 6 Leaders: Joseph Quairoli, Justin Shuey
District 7 Leaders: Herman Weimer, Alex Gamble
District 8 Leaders: Stephen Doster, Michael S. Long

STATE LAWMAKERS
Representative Frank X. Ryan, Representative Russ Diamond

COUNTY ELECTED OFFICIAL
Commissioner Bill Ames

CITY ELECTED OFFICIAL
Mayor Sherry Capello

MUNICIPAL ELECTED OFFICIAL
William Bering

FINANCE COMMITTEE
Ed Lynch

YOUNG REPUBLICANS
Greg Moreland

REPUBLICAN WOMEN
Faith Bucks

REGISTRATION
Pat Kline

MEMBERS AT LARGE

Dave Arnold (Parliamentarian)
Dan Bost
Jeffrey Griffith
Bruce E. Klingler
Carrissa Mellinger
Richard Bleistine
Mike Barley
Mandy Lamson
Barb Smith
Donna Long Brightbill
Dawn Blauch
Eric Sevco

Click below for proxy.

LCRC-proxy2.pdf